Socialnämnden

Socialnämnden leder och samordnar planeringen och uppföljningen av socialtjänsten, den kommunala hälso- och sjukvården inklusive hemsjukvården samt verksamheten enligt Lag om stöd och service till vissa funktionshindrade (LSS).

Totalt består socialnämnden av 9 ledamöter och 9 ersättare, var av 3 ledamöter och 3 ersättare är Socialdemokrater. Ta gärna kontakt med någon av oss om det är något du tänker på!

Peter Berglund (S)
2:e vice ordförande, gruppledare (S)
peter.berglund@hammaro.se
070-277 1731‬
Solweig Gard (S)
Ledamot
solweig.gard@hammaro.se
070-542 5032‬
Inga-Lill Gunnarsson (S)
Ledamot
inga-lill.gunnarsson@hammaro.se
070-974 4172
Emil Kjellin (S)
Ersättare
emil.kjellin@hammaro.se
Tina Springer (S)
Ersättare
tina.springer@hammaro.se
070-814 1194‬
Jesper Malgerud (S)
Ersättare
jesper.malgerud@hammaro.se
070-798 5596‬
facebook Twitter Email